(Štoparski) vodnik po prostoru

Zjutraj nekdo pozvoni na vaša vrata in zahteva, da nemudoma zapustite svojo hišo, ker jo bodo porušili in tako naredili prostor za novo obvoznico, vi pa zmedeni skušate ugotoviti, kaj se dogaja. Delovni stroji so že na vaši parceli, pojasnijo vam, da so bili načrti za rušenje zadnjih devet mesecev razgrnjeni v kletnih prostorih občine. Imeli ste dovolj časa podati pripombe na načrte in sedaj se še pritožujete, da niste bili seznanjeni z rušitvijo in je do tega prišlo po vaši krivdi. Na koncu se sprijaznite, da rušenja ne morete ustaviti in greste na pivo v vaško gostilno.

Ta uvod v Štoparski vodnik po galaksiji je malce ironičen, pa vendar lepo opiše, kako lahko spremembe prostorskih ureditev vplivajo na nas in nam življenje tudi obrnejo na glavo.

 

V preteklosti je bilo premalo narejenega glede informiranja javnosti na temo prostorskih ureditev, kaj je dovoljeno in kaj ne (zato pa ima vsaka hiša v ulici fasado druge barve!). Še generacije naših staršev so navajene, da menda lahko na svoji zemlji brez spremembe gradbenega dovoljenja obnovimo fasado, zamenjamo streho, prizidamo garažo in postavimo dovolj visoko ograjo, da nas varuje pred pogledi radovednih sosedov. Po zadnjih ocenah gradbenega inšpektorata je tako vsak peti objekt, ki se gradi, neskladen z gradbenim dovoljenjem.

 

Poleg vsega pa se je zdaj pojavila še korona. Še tisti del zainteresirane javnosti, ki se je aktivno udeleževal javnih razgrnitev prostorskih načrtov in zahteval, da se v načrte vključi še kolesarske steze, javno razsvetljavo in zadostno število parkirnih mest, bo zdaj dvakrat premislil, ali se bo izpostavljal okužbi ali pa je le varneje ostati doma.

 

Kako pa je poskrbljeno za investitorje? V Sloveniji si že vrsto let prizadevamo privabiti nove investitorje. Kaj pa investitorja zanima? Poleg socio-ekonomskih kazalnikov regije (delovna sila, izobraženost prebivalstva, strošek dela, davki) investitor išče primerna komunalno opremljena zemljišča za gradnjo svoje investicije. Če zgodbo malce razširimo, smo velikokrat tudi sami investitorji, ko se npr. odločimo za gradnjo stanovanjske hiše.

 

Prvi (in velikokrat najtežji) korak je poiskati ustrezno parcelo. Polni začetnega navdušenja ure in ure brskamo po spletu, podrobno preučujemo slike v oglasih, na koncu si naredimo ožji izbor in se odpravimo na oglede. Potem pa presenečenje – parcela, ki na slikah izgleda naravnost idealna za nas, leži ob glavni prometnici, po kateri dan in noč vozijo težki tovornjaki, za nameček pa od sosedov izvemo, da ob močnejšem deževju na parceli zastaja voda. Med vožnjo domov pa se jezimo, da v spletnem iskalniku naše poizvedbe niso obrodile teh informacij, ki bi nam lahko prihranile pot. Ko pa na koncu najdemo primerno parcelo in odhitimo po lokacijsko informacijo na občino, pa nas povrhu seznanijo še z dodatnimi omejitvami v prostoru, da gre za delno poplavno območje in izkop kleti ni dovoljen.

 

Da bi se stanje lahko izboljšalo, je bilo na ravni EU in Slovenije treba najprej pripraviti nove predpise na področju prostora. Na ravni EU je bila že leta 2007 sprejeta nova evropska direktiva INSPIRE  (INfrastructure for SPatial InfoRmation in Europe). V Sloveniji pa je medtem prihajalo do težav pri umeščanju objektov v prostor in vsi se še spominjamo primera Magna, za katero je država morala sprejeti celo interventni zakon, saj z obstoječo zakonodajo ni mogla presekati ovir za investicijo.

 

Konec leta 2017 pa smo dobili nove predpise, ki urejajo prostor in eden od teh je Zakon o urejanju prostora (ZUreP-2), ki v Sloveniji vzpostavlja sodoben način urejanja prostora in odgovarja na izzive kakovostne arhitekture, podobe naselij in krajine ter legalnosti gradenj, poleg varovanja javnega interesa pa bo omogočil tudi varno in stabilno investicijsko okolje.

 

Da pa lahko zakonodaja zaživi, sta GURS in MOP pripravila program projektov eProstor (https://bit.ly/3IpuPIZ). Del programa je tudi Prostorski informacijski sistem (PIS), za katerega je bil kot izvajalec izbran konzorcij podjetij SRC, IGEA in LUZ s SRC kot krovnim partnerjem.

 

V sodelovanju z naročnikom smo z uvedbo PIS želeli prostorske informacije in ureditve približati investitorjem ter splošni javnosti, da bi lahko le-ti ne samo pridobili čim več informacij za naložbe, temveč tudi aktivno sodelovali pri pripravi prostorskih načrtov. Tako boste lahko kmalu v zbirki prostorskih aktov dobili ažuren vpogled v prostorske ureditve na območju, ki vas zanima, lahko boste sodelovali pri javnih razgrnitvah prostorskih aktov, lahko pa se boste tudi naročili na vse novice in dogodke, ki se odvijajo v vašem lokalnem okolju.

PIS je trenutno v testni stopnji in bo v letu 2022 po sklopih prešel v produkcijsko rabo.

Želite ostani na tekočem z novimi novicami?
Prijavite se na naše novice in prejmite aktualne novosti na področju IT sveta.

Z vnosom svojega e-poštnega naslova se strinjate s prejemanjem e-poštnih sporočil podjetja SRC, vključno s tržnimi e-poštnimi sporočili, in se strinjate s pravnim obvestilom ter s politiko zasebnosti.

30 let SPIS-a: Digitalna hrbtenica slovenske javne uprave

Leto 2025 zaznamuje pomemben jubilej – 30 let od prve implementacije dokumentnega sistema SPIS, ki je slovenskim organom javne uprave in tudi številnim drugim organizacijam omogočil prehod iz papirnega v digitalno upravljanje dokumentov. Rešitev, ki jo je razvilo podjetje SRC d.o.o., je skozi desetletja postala simbol zanesljivosti, prilagodljivosti in digitalne preobrazbe.

Prenovljen portal SPOT – sodobnejša izkušnja in hitrejše poslovanje

Po skoraj dveh desetletjih delovanja je portal SPOT* 27. januarja 2025 zaživel v prenovljeni obliki. Gre za prvo fazo obsežne tehnološke prenove, ki prinaša posodobljen zaledni sistem, izboljšane integracije, hitrejšo obdelavo vlog in statusov ter intuitivna uporabniška namizja. Cilj prenove je omogočiti bolj učinkovito, pregledno in enostavno poslovanje podjetnikov in podjetij z javno upravo.

Projekt eGraditev – digitalizacija postopkov se širi na dodatnih 11 upravnih enot

Postopna uvedba sistema eGraditev, ki ga razvijamo v podjetju SRC za našega končnega naročnika, se nadaljuje. Digitalizaciji postopkov pridobivanja gradbenih dovoljenj se zdaj pridružuje dodatnih 11 upravnih enot. Sredi maja 2025 pa pričakujemo pristop še dodatnih 8 upravnih enot, kar pomeni, da bo digitalna storitev eGraditev dostopna še širšemu krogu uporabnikov po vsej Sloveniji.

SRC je Cisco DevNet specialist

V podjetju SRC, ki se ponaša s statusom Cisco Gold partnerja, smo uspešno obnovili specializacijo Cisco DevNet. Ta dosežek ponovno potrjuje našo zavezanost k odličnosti in inovacijam na področju avtomatizacije omrežnih rešitev, ki temeljijo na Cisco tehnologijah.

SRC in Creatio predstavila vodilno “no-code” BPM platformo

SRC je v sodelovanju s Creatio in Raiffeisen Bank 9.3.2023 v Ljubljani premierno predstavil poslovne in tehnološke prednosti Creatio rešitev za obvladovanje poslovnih procesov, CRM in marketing. Partnerstvo med SRC in Creatio sedaj tudi slovenskim podjetjem prinaša možnost uporabe cenovno dostopnejših in izjemno fleksibilnih SaaS rešitev za avtomatizacijo poslovanja.

Kontaktirajte nas